Instalace aplikačního serveru
Zvolíme „přidání role“ a vybereme „aplikační server“. Na další obrazovce zvolíme jeho součásti – pokud chceme veřejný (přístupný pro okolní počítače) webový server, zaškrtneme vše, jen „model COM“ můžem vynechat. Certifikát SSL přidávat nebudem (ani ho nemáme). Z dalších nabídek můžem ozkoušet asi jen FTP server, který však moc funkcí nemá. Zbytek možností je přednastaven.
Po nainstalování funkčnost serveru ověříme pomocí internetového prohlížeče. Když do něj zadáme „localhost“ (tedy odkaz na tento server; též můžem použít název serveru a nebo jeho ip adresu) uvidíme, zda se nám zobrazila uvítací obrazovka serveru IIS.
Složku pro webové stránky (soubory .html a .asp, nebo jiné) nalezneme v „c:/inetpub/wwwroot“. Nastavení serveru nalezneme pod nabídkou START a v pravo „nástroje pro správu/správce internetové informační služby“ a nebo opět v našem známém okně „Správce serveru“ pod položkou „role/webový server/správce …“. Nastavení je standardně takové, že serveru nelze snadno z venku ublížit, takže se tam ani moc hrabat nemusíme.
Bude nás tam akorát zajímat položka „servery FTP“. Která nás odkáže do nového okna, kde ten FTP server nalezneme. Na něj dáme pravým a „povolit“. Poté je spuštěn. Nastavení se provádí pravým a „vlastnosti“. Tam můžem změnit název; na jaké síťové kartě bude spuštěn; pod jakým portem; omezení připojení a času; nastavení účtu, který bude procesy spravovat (je automaticky vytvořen a zařazen do AD a nemá téměř žádná práva); heslo; zprávy (čistě informační pro programy, které se připojují a umějí je zobrazit, třeba total commander); adresář a práva; omezení počítačů (ip a mac adresy).
FTP serverů můžem vytvořit víc a nebo na stávající připojit další adresáře. Příliš mnoho funkcí nenabízí. O dalších programech na FTP server si řekneme v dalších materiálech.
Nejnovější komentáře