Instalace a nastavení DHCP serveru
Před instalací DHCP serveru zkontrolujem, zda máme na serveru pevnou IP adresu. Pokud ne, tak ji změníme. Můžeme si vymyslet jakoukoliv privátní. Poté kliknem na „přidat role“. Vybereme „Server DHCP“. Vybereme na jaké síťové kartě by měl DHCP server běžet (jsou zobrazeny podle jejich IP adres). Vyplníme adresu DNS (zpravidla jako první by měla přijít adresa tohoto serveru, kde také běží server DNS kvůli službě AD, aby se přeložil její název na IP adresu) a můžem vyplnit adresu sekundární (často se používá server 8.8.8.8). Služby WINS si nevšímáme. Obor neboli rozsah IP adres obsahuje adresu od do, ze kterých DHCP server vybírá nové adresy pro klienty. Rozsah zvolíme podle sítě, ve které se nachází server, ale nesmíme zapomenout adresu serveru z rozsahu vyloučit. Stejně tak opíšeme masku.
Doba zapůjčení adresy
Pokud klient dostane IP adresu od DHCP serveru, tak ji dostane s určitou dobou. Po tu dobu si server pamatuje, že dané MAC adrese přidělil toto nastavení. Po uplynutí doby si klient požádá o adresu novou. Dobu volíme takovou, aby se nám nemohlo stát, že bude seznam volných IP adres vyprázdněn zařízeními, které byli připojeny před delší dobou a pak serveru nezbyly další pro nové klienty. Pokud neočekáváme velký počet klientů (třeba v tomhle zkušebním případě), můžeme nechat dobu dlouhou, aby nebyla zbytečná režie mezi klientem a DHCP servrem při častém získávání nových a nových adres.
IP adresu verze 6 zatím neřešíme a nenastavujem. „Ověřování DHCP serveru“ znamená, jaký uživatel může měnit nastavení tohoto serveru. Můžeme tam nechat serverovýho admina. A instalujem.
Pokud se dodatečně rozhodnem nějaké nastavení změnit, či prohlídnout stav připojených klientů, otevřeme nabídku START, vpravo najdeme „Nástroje pro správu/DHCP“. Otevřeme si skupinu „IPv4“ a v ní nalezneme přidané obory. V každém oboru je rozsah IP adres, seznam zapůjčených adres a adresy DNS. Vše se zde dá změnit, obory přidávat a mazat.
Nejnovější komentáře